محصولات چوب پلاست دکووود

مواد تشکیل دهنده محصولات چوب پلاست یا چوب پلاستیک

در ابتدا باید بگوییم محصولات چوب پلاستیک جایگزین خوبی برای چوب طبیعی شده است. کامپوزیت چوب پلاست مرکب یا کامپوزیتی از ترکیب پودر چوب (خاک اره) و پلاستیک به دست می‌آید و با عنوان WPC شناخته می‌شود. این عبارت مخخف شده عبارت Wood-plastic Composites است. این محصولات چوب پلاست به شکل پروفیل، تایل و موزاییک با ضخامت‌های مختلف تولید می‌گردد.

تولید چوب پلاست

برای تولید این محصول معمولا از روش اکستروژن ترمو پلاستیک استفاده شده و در موارد کمی نیز از تزریق پلاستیک استفاده می‌شود. در گذشته خاک اره به کار رفته برای تولید محصولات کامپوزیتی پایه غیر سلولزی داشته است مثل چوب پوست بادام زمینی، کاه یا نی و بامبو. اما در حال حاضر محصولات جدید چوب پلاست از چوب درختان پهن برگ و سوزنی برگ مانند کاج، بلوط، سنوبر و چنار ساخته می‌شوند. محصولات چوب پلاستیک ظاهر زیبایی دارند و برای پوشش کف در فضاهای اطراف استخر، مسیرهای لابه‌لای درختان در حیاط و فضای رو باز متریال بسیار خوبی هستند. به همین دلیل در بسیاری از رستوران‌های روباز و فودکورت‌های دارای روف گاردن و فضاهای تفریحی لاکچری مورد استفاده قرار می‌گیرد. محصولات چوب پلاست موجود در بازار ایران عمدتا تولید داخل هستند.

مزیت چوب پلاست

بر اساس جنس چوب پلاستیک که از خاک اره و پلی اتیلن تشکیل شده است، از آن محصولات فراوانی مشابه با چوب طبیعی می‌توان تولید کرد. با اینکه چوب پلاست مانند اسفنج آب را به خود جذب می‌کند، ولی در مقابل پوسیدگی و خوردگی مقاوم است. همچنین در دمای بالا برخلاف چوب طبیعی در مقابل سوختگی، خمیدگی و تغییر فرم از خود استقامت فراوانی نشان می‌دهد.

انواع محصولات چوب پلاستیک

موزاییک

این محصول از جنس چوب پلاست است و معمولا با اندازه‌های 30 در 30 تولید می‌شود. کف آن به طور معمول از شبکه‌های پلاستیکی درست شده است و با بست‌های پلاستیکی در کنار همدیگر چفت می‌شوند.

در فضاهای کوچکتر مانند بالکن و تراس یا راهروهای باریک از موزاییک چوب پلاست استفاده می‌شود. استفاده از موزاییک نیازی به زیرسازی فلزی ندارند چون خودش زیره پلاستیکی داشته و به راحتی قابل نصب می‌باشند.

از مزایای موزاییک چوب پلاستیک این است که می‌توان بدون خرابی از یک محیط جمع‌آوری کرد و در جای دیگری نصب کرد.

دیوار پوش

این محصول معمولا با عرض 20 سانتیمتر و ضخامت 12 میلیمتر و در طول 3 متر از جنس چوب پلاست تولید می‌شود. دیوار پوش چوب پلاستیک به صورت پروفیل الوار مانند است که لبه‌های برآمده دارد و معمولا به صورت کشویی هر دو پروفیل بهم متصل می‌شوند. کاربرد محصولات چوب پلاست از نوع دیوار پوش بیشتر در زمینه دکوراسیون داخلی چون دارای مقاومت بالایی نسبت به سایر متریال‌های دیوارپوش دارد.

دیوارپوش‌ها به صورت خود رنگ و با طرح‌های متنوع تولید می‌شود. تنوع رنگ بالا، مقاومت بالا نسبت به ضربه، مقاومت در برابر سرما و گرما و ضد آب بودن این چوب پلاستیک‌ها از مزایای کاربردی آن است.

پروفیل

این محصول باریک و بلند مانند الوارهای چند متری چوبی هستند. جنس آن‌ها چوب پلاستیک است و بهترین مکان برای نصب پروفیل چوب پلاست در کف می‌باشد. معمولا ظاهر پروفیل‌ها با ضخامتی ۲۵ میلی متری و عرضی برابر ۱۵ سانتی‌متر  و طول الوارهای ۳ متری است. این چوب پلاستیک‌ها برای استفاده فضای بیرونی و خارج ساختمان یا نما و دیوار پوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین صورت که پروفیل های چوب پلاستیک را به صورت موازی روی سطح زیرسازی شده فلزی در کنار هم قرار می‌دهند و با بست‌های (T) یا (H) به این زیرسازی متصل می‌کنند.

استفاده از پروفیل چوب پلاست بیشتر برای فضاهای خیلی وسیع است مانند کف روف گاردن و یا دور استخر و …

تایل

این محصول از جنس چوب پلاست است و در اندازه‌های معمول 4، 7، 9 و 30 سانتی متر با ضخامت 10 تا 14 میلیمتر تولید می‌شود. کاربرد تایل های چوب پلاستیک بیشتر برای ساخت مصنوعات چوبی، تابلو ویا سقف و نمای ساختمان است. طرح‌های متنوع و رنگ‌بندی کامل این محصول آن را برای طراحان جذاب کرده است.

دک

این محصول به صورت پروفیل‌های چوب پلاستیک الواری تولید می‌شود. کاربرد اصلی آن برای کف سازی و پوشش کف محل‌هایی که رفت و آمد سنگین وجود دارد. از این محصولا چوب پلاست به طور معمول برای ساخت کف پارکینگ، کف سازی رمپ، کف حیاط که پر تردد باشد استفاده می‌گردد. البته در نمونه‌های سبک‌تر آن برای ساخت نیمکت، فلاور باکس، تابلو و نمای ساختمان نیز استفاده می‌شود.

دیگر محصولات چوب پلاستیک

قوطی

قوطی چوب پلاست معمولا به ابعاد 4 در 4 تولید شده و طول آن 3 متری است. جنس این محصول چوب پلاستیک است. در رنگ بندی متنوع تولید می‌شود. توصیه می‌شود از قوطی چوب پلاستیک برای زیرسازی استفاده نکنید و بهتر است زیرسازی خود را با پروفیل آهن یا چوب طبیعی انجام دهید.

قوطی چوب پلاست بیشتر به عنوان نرده مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا برای ایمنی نرده تراس سعی کنید در زمان نصب، فاصله دو قوطی بیش از 15 سانتی‌متر نباشد تا مقاومت آن حفظ شود.

نبشی

این محصول به طور معمول 4 در 4 سانتیمتر با جنس چوب پلاستیک است. به طور معمول در طول 3 متر تولید می‌شود. کاربرد نبشی چوب پلاستیک بیشتر برای لبه پله‌ها یا جاهایی که کنج قائم دارند و همچنین لبه قاب است.

کنجی

این محصول نیز مانند نبشی کاربردهایی تقریبا مشابه دارد و به طور معمول 29 در 29 یا 35 در 35 میلیمتر با جنس چوب پلاستیک در طول 3 متر تولید می‌شود. دو نوع کنجی چوب پلاست وجود دارد: کنجی درونی و کنجی بیرونی. کاربرد کنجی چوب پلاستیک بیشتر همانند نبشی برای جاهایی که کنج قائم دارند مانند لبه قاب و پله است.

اکسسوری

به منظور اتصال محصولات چوب پلاست به یکدیگر نیازمند بست‌های پلاستیکی (T) و (H) می‌باشید. همچنین موزاییک‌ های چوب پلاستیک زیره پلاستیکی 30 در 30 دارند که در این بخش تولید می‌گردد.